Wierzba urośnie nawet spośród patyczka odrośli.

Wierzba wyrośnie nawet spośród kawałka pędu.

Korzystając z to, powinniśmy dzięki niej zaprojektować ekstrawaganckie modele żywopłotów. Z racji tego nasz płot pozyska rzadki charakter oraz będzie się rekomendować wśród ogrodzeń w sąsiedztwie.

Wzrastające na działkach oraz grząskich łąkach wierzby od dawien dawna zagościły w krajowych botanikach. Umiłowaliśmy je za naturę i charakterystyczne kociaki. Nie są pracochłonne, chcą zaledwie krocie nawodnienia oraz nie dużo słońca. Nasycą się niemal każdą rolą.

Mało roślin umie też identycznie prędko ożywiać utracone odrosty i gałęzie. Wierzby wybitnie swobodnie odtwarzają również swój system korzeniowy. Wystarczy, iż ucięty czy też nawet złapany pęd zanurzony w deszczowej ziemi po kilku tygodniach wypuści korzenie i poda zaczątek następnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na , aby spośród wierzb produkować zaplątane sztachety w płocie bądź płotki pokryte liśćmi. Zapewne wskazane jest dysponować tak pionierskie płot. Najporządniej do zainstalowania takiego płotu zastosować następujące warianty wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, i jej mnogie odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają kilka wspólnych cech:

robią prostolinijne, długie i wybitnie giętkie pędy – dzięki temu można łatwo nadawać postać ogrodzenia;
migiem odrastają po ścięciu- w krótkim okresie możemy wypleść całkowite przęsło na płot;
niezmiernie swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej wiedzy do założenia takiego płotu z wierzby.

Jak mamy już propozycję na formę płotu, musimy dostać pasujące wierzbowe pędy na płot. Na nieszczęście, zidentyfikowanie ich w wymogach prawdziwych jest mozolne, jako że dziko narastające krzewy nieczęsto wypuszczają nadzwyczaj długie i prostolinijne pędy. Najprzyzwoiciej jest zaprojektować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na konsekwencja będzie należało zaczekać nieco latek.

W celu założenia plantacji wierzby na płot przesiejmy najpierw pozycję w skwerze, troszkę przez nas odwiedzane oraz najmniej zauważalne.Wiosną, w marcu lub w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsadzie, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako flanc wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne pędy długości 25-30 cm, które możemy otrzymać z dziko wzrastających roślin. Przedtem powinno się je zanurzyć na 24 h w wodzie, aby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w ziemię, tak ażeby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny szybko się gęstnieją, tym samym powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok względnie dwa upoważniamy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na stopień około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy rzadko przewyższają 2m, tym samym na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku aż do kilkunastu gałązek, jakie można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s