Żywe ogrodzenie z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Które ogrodzenie będzie najlepsze do naszego ogrodu? A jak je usadowić w gruncie i pielęgnować?

Żyjące ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A w jaki sposób je usadowić w gruncie oraz doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa skwer, ochrania nas przed ulicznym hałasem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem sąsiadów. Daje miły cień, daje azyl ptakom. Żywopłot amortyzuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego budową musimy zdecydować, jaką funkcję ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie Poznań, bądź pomóc w rozdziale skweru na mniejsze części i stworzeniu ustronnych kącików? Winniśmy też zadecydować, jaką płot będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór typu rośliny względnie krzewu.

Olbrzymią zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzaków iglastych jest ich całoroczna zieleń. W trakcie gdy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej skutecznie osłaniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Panuje opinia, że najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” i „Spiralis”, które bez obcinania trwają wąski kształt. Gdy osiągną pożądaną wielkość skracamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki potrzebują systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztachety plastikowe wybieramy iglaki wytrzymałe na chłód. Delikatne tuje orientalne oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Przywarą takich nasadzeń jest dość wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich często ciąć.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają uniesione pędy a także poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najodpowiedniej sprawdzają się odporne na przymrozki buki oraz graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, dobrze gęstnieją, z tego powodu uzyskane z nich zielone płoty, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wtedy przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzak.

Zależnie od siły wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów robią za ramę rabat oraz ścieżek, wydzielają od siebie różne części skweru. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najlepiej, jak je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy pozyskać całkiem spore zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają izolować ogród od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Kiedy posadzimy z nich zielone płot w głębi parku, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez strzyżenia rozkrzewiają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To rozwiązanie zdaje porządnie egzamin również w wypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te rodzaje wolno również strzyc, lecz wtenczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone płoty zalecane są także krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najporządniej sprawdza się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Chociaż i one po ostrych zimach bywają niekiedy oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy słynne są zielone sztachety z Winylu z laurowiśni ewentualnie zimozielonych gatunków berberysów. Na nieszczęście , w naszych warunkach klimatycznych ich listki nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Stąd, jeżeli już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on niewysoki (do 60-80cm), ażeby wolno go było opatulić na zimę agrowłókniną oraz bez trudności wydobyć zaschnięte części.

Jeśli chcemy uzyskać szczególnie dekoracyjny parkan, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy zakładamy zielony płot z gatunków zrzucających listowie na zimę, zyskownie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. spośród iglaków ewentualnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztacheta Winylowe strzyżone z wyobraźnią- z falistą linką „dachu” lub wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednak poświecić dużo czasu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s